رفتن به مطلب

کاربر گرامی

به انجمن ناول 98 خوش آمدید

برای استفاده از تمامی امکانات انجمن باید در انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید.

عضویت در 20 ثانیه شما میتونید از تمام امکانات سایت رایگان استفاده کنید.

ریــhan

دوره اول، سخنرانی و فن بیان (آموزش مخصوص بخش کتاب گویا)

پست های پیشنهاد شده

(آخراالعمر گل کوزه گران خواهی شد

مگر از برگ ورق خرده ورق ساده کنی)

″به نام دوست″

با سلامی گرم و مجدد خدمت دوستان عزیز تر از جانم،☺ در این تاپیک بنده چیزهای کلی که خودم در این باره بلد هستم رو برگرفته از سخنان استاد محمد پیام بهرام پور گرد آوری کردم و در خدمتتون خواهم گذاشت و اما خواهشی که از شما دوستان دارم، اینکه به هیچ وجه این متن رو بدون نام انجمن جایی کپی نکنید، چون بابت تمامی این موضوعات وقتی برای نوشتن و خلاصه کردن از طرف بنده صرف شده.

انشالله که مورد قبولتون بوده باشه و‌دوستانی که تصمیم بر آنکه گوینده خوبی باشند دارن حتما نکات این تاپیک رو عامه بر مطالب گویندگی، ضبط کتاب صوتی (مخصوص بخش کتاب گویای انجمن) مطالعه کنند.

به آموزش: ریحانه خدارضا

برگرفته از سخنان گهربار استاد محمد پیام بهرام پور

در انجمن: Novel98

?تیم مدیریت انجمنNovel98 

?با تشکر از دوستانی که مارو همراهی می کنند.

quote_1508598337695.png

• Like 2

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

در این درس می خواهیم دررابطه با مهارت های فن بیان و صداسازی صحبت کنیم. واقعیت اینه که صدای ما خیلی خیلی مهم و بسیار قدرتمنده و اگر نتوانیم از آن به درستی استفاده کنیم بلاشک از یکسری فعالیت ها و یکسری توانمندی ها محروم هستیم. بگذارید چند صدای خیلی بد را با هم مرور کنیم.

مثلا صدای یکنواخت  فرض کنید یک نفر اینطوری  صحبت کنه  این صدای کاملا یکنواخت و خسته کنندست که بعد از چند دقیقه گوش دادن تمام کسانی که در حال گوش دادن هستند ” در حال خوابند بنابراین صدای یکنواخت یک صدای بسیار بسیار بدی است .

مورد بعدی صدای زنگیست. صدای زنگی صداییه که می ره روی زنگ و سر مخاطب را درد می آورد. اگر صدا اینگونه باشه مخاطب خیلی اذیت می شه . این صدا در ذهن مخاطب زنگ می زند.

صدای بعدی صدای تو دماغیه. صدایی که اصلا جذاب نیست و  مخاطب خیلی راحت نیست با این صدا .

هر کدام از این سه صدا می تواند خیلی خیلی مشکل آفرین باشه اونهم برای انتقال پیام ما چون مخاطب بجای اینکه راجع به کلمات ما و آنچه که ما می خواهیم بگیم فکر کند، راجع به صدای ما فکر می کند.

در اینجا میخواهیم در رابطه با جلوگیری از یکنواخت شدن صدا چند راهکار بسیار کاربردی را خدمت شما عرض کنم اینکه دهان ما به درستی باز نمی شود باعث یکنواخت شدن صدای ما می شود. اگر من دهانم را کم باز و بسته کنم صدای من یکنواخت می شه و اگر درست باز و بسته کنم صدا حالت ریتمیک پیدا می کنه و دیگر یکنواخت نخواهد بود. پیشنهاد می کنم برید در کارگاه فن بیانی که در دانشگاه شریف برگزار شد.

حالا بریم سراغ رسا شدن صدا. بچه ها را دیدید؟ ببینید حتما ?

دیدید گریه می کنند چطوریه؟ (مأَ مأ) دهان کامل باز می شود و کل محل زنگ می زنند که آقای فلانی بچتون دارن صداتون می کنه کل محل می شنون ولی یک بزرگسال داد که می زنه باز کل محل میشنوه! باز استثنا داریم اینجا دیگه!  معمولا اینطور نیست چون دهانمان به درستی باز و بسته نمی شود.

ما اغلب اینطور حرف می زنیم اصلا دهان باز نمیشه و این باعث می شه انرژی مون به شدت بیاد پایین.

همون حجم هوا رو داریم ولی صدامون بی انرژی میشه و رسا نیست. 

پس بیاید دقت کنیم که دهانمان خوب باز بسته شه. گوینده های اخبار، مجری ها، سخنران ها رو نگاه کنید دهانشان کامل باز و بسته می شه. وقتی صدا رو قطع کنی قشنگ متوجه میشوی که چه می گن.  ولی وقتی که یک آدم معمولی صحبت می کنه سخت متوجه می شوی. درسته؟

پس این خیلی مهمه که دهانمان درست باز و بسته بشود.

دهانمان باید در سه جهت افقی، عمودی و غنچه باز بشه. بگید افقی، عمودی، غنچه  کامل.

چند نفر  شمالی داریم اینجا؟  

میخوام شوخی کنم با شمالیا! وقتی یک شمالی می خواهد بگه صد در صد چطوری می گه؟ “صِددِرصِد”.

اشتباه می گید. ببینید فک، دهان، دندان، زبان، هیچی تکان نمی خورد.

حالا از اون طرف می ریم پایین­تر یه خورده، کجا؟ شیراز. 

باز می بینیم باز و بسته شدن کامل نیست. بعد می ریم پایین تر، اهواز، بندر عباس، بسیار پر انرژی اند اما چون تند تند صحبت می کنند فرصت نمیشه دهان کامل باز و بسته بشه درسته؟

پس سراسر میهن عزیزمان، بیانش مشکل دارد. در این کلاس فن بیان می گیم چرا؟.

حمله مغول ها باعث شده که مدل حرف زدن ما طور دیگری شه. ایرانیان قدیم خیلی خاص صحبت می کردند.

حتما الان میگید?(امریکایی ها هم … صحبت می کردند)?. اگه بخواید صحبتتون خوب بشه باید دهانتون کم باز و بسته بشه اما سخنران های امریکایی دهانشان کامل باز و بسته می شود. یک زبان متداول داریم و یک زبان ایده آل. ما راجع به ایده آل صحبت می کنیم و مقایسه نکنید زبان ها رو چون کمی اشتباه فرهنگی پیش می آد نمی توانیم تعمیم دهیم. پس اینطوری باید باشه از اینها بگذریم سریعتر به صحبت خودمون بپردازیم.

این باز و بسته شدن دهان خیلی کمک می کنه که صدای ما رساتر شود.

?بخش، اول

?اختصاصی انجمن Novel98

• Like 1
  • Haha 1

لینک به ارسال

همه جای کشور این مشکل وجود داره و متاسفانه از معضل مغول ها شروع شده و تنبلی خودمون الان. تقصیر مغول ها نندازید. اومدیم اینجا که این مشکل رفع بشه. هنگام صحبت کردن دهانمون باید کامل باز و بسته بشه.

یک شخصی خودشو معرفی می کنه نمی فهمید چی می گه واقعا! 

من تست میکنم در کلاس ها می گم خودتون را در یک جمله معرفی کنید نصف اسم ها رو متوجه نمی شم. حالا که دهان کامل باز و بسته نمی شه. این رو خواستم بگم که از تمام نقاط کشور این مشکل ـ حالا کم یا زیاد ـ وجود دارد.

حالا چکار کنیم دهانمان خوب باز و بسته بشه؟

یکیش همینه که تلاش کنیم بیشتر انرژی بذاریم برای صحبت کردن.

همین الان که می خواهیم صحبت کنیم تلاشمون در این باشه که دهانمان بیشتر باز و بسته شه.

یک تمرین دیگر تمرین بلند خوانی هست. یک کتاب بردارید هر روز صبح ۵ دقیقه با صدای بلند سعی کنید دهانمان کامل باز و بسته شه و از کتاب روخوانی کنیم خیلی بیشتر از حالت عادی.

تمرین بعدی تمرین مورد علاقه من هست تمرین خودکار.

چند نفر خود کار دارند یا مداد؟

چند نفر ندارند؟ ?

در هردو دسته قرار میگیرید!

اگر میگید خودکار کثیفه بهداشتی هستید از دستتون استفاده کنید. آدم بهداشتی هم دستش تمیزه ?

خب بهانه نیارید. خودکار بذارید بین دندان ها با من تکرار کنید.

” ما در کلاس فن بیان انجمن ناول نودو هشت هستیم(دوستان لبتون باید کامل تکان بخوره و مخصوصا حرف ر را درست تلفظ کنید)خدایا چرا ادمین های این انجمن انقدر خوبن؟??″

سعی کنید کلمات سخت رو بیشتر‌بگید.

متشکرم که این مطالب رو خوندین منتظر درس بعدی باشین.

?بخش، دوم

?اختصاصی انجمن  Novel98

• Like 2

لینک به ارسال

بیان هنر پیشه
دیالوگ:گفتگو

تکگویی: مونولوگ- سولی لوگ- ندیشن

اندام گفتاری: زبان- دندان- حنجره- تارهای صوتی- لبها- بینی- فک-  سخت کام(سق)- فضای دهانی- نرم کام(زبان کوچک)- ششها- دیافراگم- سینوسهای صورت و پیشانی.

انواع صدا از نظر محل تولید:1:صدای سر یا بینی 2: صدای حنجره 3: صدای سینه

فسه : صدایی است که تماما" همراه با هوا بوده و هیچگونه زنگی در آن  وجود ندارد.

حجم صدا : مقدار صدایی است که بتواند کلیه فضای در اختیار ما را پر  کند یا به عبارتی دیگر به مقدار صدایی که همراه با هوا از حنجره خارج شده و با ذرات هوا و در کلیه فضای در اختیار ما به یک اندازه پخش میگردد <صدای حجم دار در مقابل صدای خطی قرار میگیرد.>

رنگ صدا: به انواع حس ها و حالت های مختلفی که هر شخصی میتواند در صدای خود ایجاد کند رنگ صدا میگویند.

رنگ صدای گرفته:رویا نونهالی...جزء رنگ هایی است که سخت تغیر میکند.

رنگ صدای باز یا پر تنین : اکبر عبدی...

رنگ صدای محضون و غمگین : بهرام رادان...

رنگ صدای شاد : علیرضا خمسه...

رنگ صدای خندان : شهریاری... جزء کمترین رنگ صداها

خش دار: محمدرضا فروتن...

رنگ صدای ساختگی و مصنوعی : ... بدترین نوع صدا

به کلمه یا عبارتی که در ساختار یک جمله نقش کلیدی داشته باشد باید با تاکید و برجسته سازی خوانده شود وبه این عمل برجسته سازی یا آکسان گذاری میگویند.

برجسته سازی یا آکسان گاری در بیان: (فواید آن)

1: انتقال صحیح معنا و مفهوم جمله:(هواخیلی سرد است)

2: به انتقال صحیح حس کمک میکند.

3: به لحن صحیح صدا کمک میکند.(من امروز غذا نخوردم)

4: به فرازو نشیب یا آهنگ صدا کمک میکند.

5: از یکنواخت بودن صدا جلوگیری میکند.

?بخش، سوم

?اختصاصی انجمن Novel98

• Like 2

لینک به ارسال

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزم.
امروز می خوام یه خاطره براتون بگم، خاطره اولین اجرای من، وقتی کلاس سوم دبستان بودم! می دونید من خیلی خوب صحبت می کردم، معلم پرورشمون بهم گفت، خانوم خدارضا شما روز…میای بالای سکو به عنوان مجری یه بر نامه اجرا می کنی، منم که هزار ماشالله اعتماد به سقفم روی صد درجه گفتم، به روی چشم!
اما می دونید چی شد؟! موقع اجرا داشتم از ترس دق می کردم، دق نها! احساس می کردم همه منتظرند من حرف بزنم بزنن زیر خنده. می دونید دلیلش چی بود؟ اینکه من اعتماد به سقف داشتم نه اعتماد به نفس، من خودم رو قبول نداشتم، عامل اصلی کمبود اعتماد به نفس در افراد، اینکه خودشون رو قبول ندارن، من قبول نداشتم که میتونم خوب اجرا کنم، فقط سعی می کردم به خودم بقبولونم تو خوبی! 
اینکه افراد خودشون رو با خصوصیات خودشون قبول نداشته باشند باعث میشه نتونند خوب سخن رانی کنند و حرف بزنند. این قبول نداشتم شامل همه چیز میشه، حتی شامل اینکه کسی غیافه، صدا، ظاهر، باطن، لحن، و… رو در خودش قبول نداشته باشه.
?پس گام اول در سخنوری قبول داشتن خودمونه،.
 وقتی خودمونو با تمام خصوصیاتمون قبول داشته باشیم اینجاست که اعتماد به نفس بوجود میاد،‌ اما برای سخنوری اعتماد به نفس کافی نیست، عزت نفس هم نیاز داریم، میدونین عزت نفس یعنی چی؟؟
عزت نفس یعنی از گفتن نظرات و حرف های خودمون نترسیم، می خواهید بدونید عزت نفس دارید یا نه؟ خیلی سادست، سوالات زیر رو از خودتون بپرسید:
_فرض کنید استادتون یه سوال از شما می پرسه و میگه جوابتون چیه، تنها کسی که جوابش با بقیه متفاوته شمایین، وقتی دستتونو میبرید بالا و میبینید بقیه جواب هاشون با شما متفاوته دستتون رو میندازید یا نه؟ چرا؟ (اگر دستتون رو میندازید عزت نفستون پایینه)
برای اینکه عزت نفس رو در خودتون ببرید بالا باید بیشتر در اجتماع صحبت کنید، صحبت کردن زیاد به بیشتر شدن عزت نفستون کمک میکنه، در جمع های خانوادگی نظرات خودتون رو راجب موضوعات مختلف بیان کنید و نترسید، خودتون رو هم با تمام خصوصیات خودتون قبول داشته باشید.
?بخش اول آموزش #سخنوری
اختصاصی انجمن Novel98

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری